کارتن 3 لایه و مراحل ساخت آن

کارتن 3 لایه و مراحل ساخت آن

کارتن 3 لایه

این نوع کارتن از دو لایه لاینر تشکیل شده است که در بین آن یک لایه فلوت قرار می گیرد. برای ساخت کارتن سه لایه، لایه های فلوت و لاینر به صورت یکی در میان توسط چسب های مخصوص روی هم قرار می گیرند. برای این کار باید در ابتدا کاغذهای موج دار وارد محفظه بخار شوند تا بتوان آنها را به راحتی شکل داد. در انتها آنها وارد دستگاه هایی می شوند و توسط تیغه لیزری می توان روی آنها شکل های خاصی ایجاد کرد. این مدل کارتن را می توان با توجه به نیاز مشتری تغییر داد.

قیمت کارتن سه لایه

قیمت کارتن سه لایه با توجه به نوع چاپی که روی آن درج میگردد محاسبه میشود. البته قیمت کارتن بسته بندی به عواملی همانند: ابعاد، تیراژ، تعداد رنگ، جنس ورق و غیره بستگی دارد. کارتنهای ۳ لایه معمولا در دو نوع فلکسویی و لمینتی به تولید میرسند که کارتنهای فلکسویی زیبایی کارتنهای لمینتی را ندارند.

تولید خمیر کاغذ کارتن سه لایه

درختان پس از قطع شدن بوسیله یک ماشین مخصوص خرد می شوند و به ورقه هایی به نازکی چیپس در می آیند. در ادامه این ورقه ها وارد یکی از دو فرآیند زیر می شوند.
در روش مکانیکی از یک رنده ویژه جهت حذف بافت های مقاوم چوب از جمله “لیگنین” استفاده می شود اما این روش راندمان صد درصدی ندارد به همین دلیل کاغذ تولیدی بی کیفیت است اما چون هزینه کمی دارد بصورت گسترده استفاده می شود.
همان طور که از نام کارتن سه لایه ( 3 لایه ) ( اصطلاحا به آن کارتن 3 لا ( کارتن سه لا )می گویند) مشخص است از سه لایه یا اصطلاحا 3لا تشکیل شده است.

این کارتن کاربرد زیادی در بسته بندی کالاها دارد. جنس لایه فوقانی و زیرین این کارتن لاینر ( Liner ) و لایه میانی آن از جنس فلوت ( Flutes ) یا همان مقوای موج دار ( کنگره ) تشکیل شده است ، که با چسب به یکدیگر متصل شده اند.

باید در نظر داشته باشید جنس ورق های فلوت و لاینر می تواند متفاوت باشد و این موجب خواهد شد تا استحکام کارتن ها نیز متفاوت باشد. بسته بندی مناسب برای یک کالا صرف نظر از معرفی آن محصول و جنبه تبلیغاتی آن نقش بسزایی در حفظ کالا در برابر انواع آسیب ها از جمله ضربه ، رطوبت و… دارد. پس لازم است به کیفیت آن اهمیت داده شود.

مراحل ساخت کارتن سه لایه ( کارتن 3 لایه )

همان طور که در بالا توضیح داده شد لایه میانی کارتن سه لایه ( 3 لایه ) فلوت است که از کاغذهای بازیافتی تشکیل شده است. امروزه با افزایش تکنولوژی توانایی تولید کاغذ صاف با کاغذهای بازیافتی وجود دارد. لیکن برای داشتن کیفیت بالاتر بهتر است از ورق های تازه استفاده شود.

لایه صاف خارج کارتن که به آن لایه خارجی نیز می گویند صیقلی تر و مقاوم تر در برابر آب می باشد. برای تولید این لایه از درختانی چوب نرم و دارای فیبرهای بلندتری هستند مانند صنوبر و کاج استفاده می گردد و برای تولید لایه صاف داخلی کارتن که به آن لایه داخلی نیز می گویند. از درختان با چوب های سخت تر مانند بلوط و چنار استفاده می شود.

روش تولید خمیر کاغذ برای کارتن سه لایه ( کارتن 3 لایه)

پس از قطع شدن درختان ، چوب ها با ماشین های مخصوص خرد می شوند و به ورقه های نازک چیپسی تبدیل می شوند. و سپس بسته به نوع مورد نیاز وارد چرخه تولید خمیر کاغذ به صورت شیمیایی و یا چرخه تولید خمیر کاغذ به صورت مکانیکی می شوند.

در روش شیمیایی ابتدا از یک محلول قلیایی برای هضم چوب استفاده می شود. سپس به آن محلول سدیم سولفات و یا سولفیت که البته سولفات رایج تر است را می افزایند که موجب حذف لیگنین می شود و به این ترتیب مقوای قهوه ای رنگی با کیفیت بالا تولید می شود که البته می توان طی مراحلی آن را سفید رنگ نیز کرد.

در روش مکانیکی ورقه ها را از یک رنده خاص برای حذف بافت مقاوم چوب از جمله لیگین استفاده می شود. به دلیل اینکه این روش بازدهی صد در صد ندارد، کاغذ تولیدی بی کیفیت است. اما چون هزینه کمی دارد به صورت گسترده ای استفاده می شود.

روش تولید کاغذ موج دار یا فلوت برای کارتن سه لایه ( کارتن 3 لایه)

کاغذ موج دار در استحکام کارتن نقش بسیار مهمی دارد. زیرا موجب حفاظت محصول در برابر ضربه و فشردگی می شود. برای تولید فلوت ، کاغذ وارد دستگاه مخصوصی برای موج دار شدن می شود.

به عنوان مثال در ورق کنگره ای به کار رفته، بسیار مهم است که ارتفاع هر فلوت و فاصله آن از فلوت بعدی به چه میزان است. زیرا همین مورد می تواند تاثیر به سزایی در استحکام و مقاومت این کارتن داشته باشد.

روشی که اخیرا برای تولید استفاده می کنند روش R نام دارد که موجب کاهش ضخامت و افزایش حجم در کارتن سه لایه ( کارتن 3 لایه ) می شود که این خود سبب 30درصد بهبود در چاپ و کاهش میزان گاز CO2 در روند تولید می شود.

حال تنها چسباندن لایه میانی به لایه های فوقانی و زیرین و برش خوردن مقوا باقی مانده است. برای این منظور کاغذ موج دار جهت منعطف شدن وارد محفظه بخار آب می شود. سپس از طریق رول هایی به چسب آغشته می شود و به دو لایه صاف چسبانیده می شود. در این مرحله مقوای سه لایه آماده با دستگاه برش به اندازه های استاندارد طبق شرایط FEFCO برش زده می شود. سپس برای ایجاد شکل های خاص مانند دستگیره قطعات برش خورده را وارد دستگاهی دیگر که دارای تیغه های لیزری می باشد، می کنند.

کاربرد کارتن سه لایه

این کارتن بسته به نوع و جنس فلوت و لاینر آن کاربرد های مختلفی می تواند داشته باشد. کارتن های سه لایه ( کارتن های 3لایه ) برای ساخت انواع کارتن اسباب کشی ، کارتن پستی ، کارتن بسته بندی محصولات تولیدی در صنایع مختلف که لازم به کارتن های به نسبت دارای استحکام دارند ، استفاده می شود.